Årets kontorsfest hos Netlight var extra eggande att arbeta med då vi hade ett givet mål att överträffa oss själva från föregående år. Självklart ville även kunden att det skulle lyftas ytterligare – det var dags för 2.0!
I entrén möttes alla gäster av en informationsdisk och tax free-butik. Vi byggde kundens egna avgångshall där en flygvärdinna serverade fördrink, utrop rullade i högtalarna och avgångstavlan var fullspäckad med kommande hålltider för kvällen.
En våning upp i bistron väntade klassisk Oktoberfest med rätt utstyrsel, trubadur, öl, korv, surkol och kringlor. Trätunnor, vimplar, halv och löv – allt var med!
Teman för kvällen hämtades från kundens kontor världen över. Därför kunde man klä ut sig och spela Rock Band i London Calling, slappna av i en finsk bastu (ja, en bastu) och få i sig minihamburgare och choklad i Hamburg vs. Zurich.
Bland palmer och orientaliska tyger, sittandes på puffar eller i loungemöbler avnjöts det lyxiga drinkar och vattenpipor med nikotinfri tobak. I alla festens hörn erbjöds det mat, som sig bör, enhetlig med aktuellt tema. Här skarvas ingenting.
Givetvis inte nog med det – det ska vara fart på grejerna också. En vägg av laser, UV-lampor och mycket rök mötte gästerna i det som var Berlin. Här kunde man även måla grafitti övervakandes av de sprejade skyltdockorna. I festens största rum andades det sann hippie – blommor, surfbrädor, hästar, lemonad, spågumma och henna-tatuerare förgyllde kvällen – LOVE.
#kontorsfest #oktoberfest #london #berlin #oslo #helsingfors #dubai #zurich #hamburg #graffiti #hippie #cocktailbar #catering #konceptochevent #Eventbyrån. #effektivaevent #netlight